Старий Новий рік - АкваМаркет
0

Старий Новий рік


Початок січня - особливий період, багатий на різноманітні свята. Після новорічного столу ми кличемо гостей на Різдво, потім несемо щедру кутю на свято Маланки і Василя, після святкуємо Хрещення. Цікаво, що в Україні склався звичай святкувати Новий рік двічі - за старим і новим стилем. Друга новорічна ніч чекає нас з 13 на 14 січня, але вона випадає на інше свято - день преподобної Меланії, який завершував календарний рік у наших предків.

Свято Маланки і Василя

13 січня стало незвичайною комбінацією свят, які носять різну назву: Старий Новий рік, Щедрий вечір, Василів вечір, день Маланки. Дійсно, на цю дату випадає відразу кілька свят, які збереглися ще з дохристиянських часів. Деякі в цей вечір шанують пам'ять Меланії Римлянської. Історія свята сягає корінням в кінець ІV - початок V століття від Різдва Христового. Будучи римлянкою зі знатної родини, вона першою повірила в Ісуса Христа. У 18 років, після смерті батьків, Меланія успадкувала величезні статки, але разом з чоловіком вибрала шлях служіння Господу. Розпродавши майно, вони дбали про вдів, бідняків і дітей-сиріт. Особливу увагу приділяла Маланія жіночим монастирям. Саме тому сьогодні Маланія - покровителька молодих дівчат і берегиня домашнього вогнища.

День Василя Великого - християнське свято, перший день Нового року. З давніх-давен прийнято, щоб у Василів день відбувався стародавній обряд посівання, коли селяни ходили по домівках, співали щедрівки з побажаннями благополуччя.

У сучасних традиціях ці свята об'єдналися, так і вийшов Щедрий вечір і свято Маланки та Василя. Як бачите, вже тут можна простежити традиції і розібратися, коли посівають, а коли щедрують. У Щедрий вечір щедрують дівчата, а вранці, в перший день Нового року, - посівають хлопчики. Вони відвідують родичів і хрещених, бажають їм здоров'я і благополуччя.

Інші традиції на Маланку:

  • У селах в цей день по домівках водять вбрану козу, розігруючи сценки. Обряд символізує вмираюче і воскресаюче божество, а також закликає добробут і багатий урожай.
  • Обов'язково влаштовується пишне гуляння, готується щедра кутя та інші ласощі.
  • Незаміжні дівчата в Щедрий вечір ворожать на долю і на судженого.

Що повинно бути на столі

Традиція посівати і щедрувати на Старий Новий рік збереглася до сих пір. Поки діти в карнавальних костюмах співають пісні з побажаннями здоров'я і благополуччя, батьки і члени родини збираються за пишним святковим столом. Головна страва Щедрого вечора - кутя. На Маланку готують щедру кутю, додаючи до зерна мед, мак, сухофрукти. Згідно з повір'ям, чим більше інгредієнтів в куті, тим багатшим буде сім'я в новому році. Крім цього на стіл готують вареники, пиріжки, холодець, млинці, домашні ковбаси.

Всесвітньо відомий "Щедрик"

Крім красивих український традицій і сакральності, це свято відоме у всьому світі завдяки вінницькому композитору Миколі Леонтовичу. Саме він на початку 20 ст. створив мелодію, з якої вже протягом століття асоціюється Різдво. Адже коли Щедрик потрапив за океан і на українській мові зазвучав в нью-йоркському Карнегі-Холі - публіка була в захваті. Уже в 1936 році був написаний англійський текст до «Щедрика», після чого українська мелодія стала відома в західному світі як «Carol of the Bells».

Давайте разом популяризувати українські досягнення, таланти і традиції, щоб наші діти пишалися історією своєї країни і любили її. Бажаємо Вам успіху і процвітання в Новому році і впевненості в завтрашньому дні. Вірте в чудеса і створюйте їх своїми руками.

Щедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка,

Стала собі щебетати,

Господаря викликати:

«Вийди, вийди, господарю,

Подивися на кошару, -

Там овечки покотились,

А ягнички народились.

В тебе товар весь хороший,

Будеш мати мірку грошей,

Хоч не гроші, то полова,

В тебе жінка чорноброва.»

Щедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка.