Різдво Христове - АкваМаркет
УВАГА!
Шановні Клієнти у зв'зку з посиленням бойових дій у Харкові і Харківській області, наша компанія вимушена призупини доставку.
Як тільки, бойові дії вщухнуть і ми зможемо безпечно доставляти для Вас товари, доставка буде відновлена.
Бережіть себе! Разом до перемоги!

Різдво Христове


Останнім часом в Україні дата святкування Різдва стала по-справжньому дискусійним питанням. Ситуація особливо загострилася, коли росія розпочала повномасштабну кровопролитну війну, яку благословила рпц. Українці самовіддано стали не лише на захист своєї землі, а й вперше за довгий час вирішили відстоювати свою культуру, мову, релігію. Більшість громадян не хоче мати нічого спільного з ворогом та вирвати з корінням усе, що нас пов’язувало з сусіднім народом.

Думки православних вірян розділилися - одні вважають доречним перехід на святкування Різдва Христового 25 грудня, а інші хочуть надалі святкувати 7 січня. І хоча наразі більшість за збереження традицій, все ж прихильників дати 25 грудня з кожним роком стає все більше.

Розкол Церкви. Історичний екскурс

У IV ст. існувала пентархія, тобто всі християни світу належали до п'яти патріархів: Константинопольського, Римського, Антіохійського, Александрійського та Єрусалимського. Існувало також дві основні церковні кафедри: Римська (або Західна) і Константинопольська (або Східна). Перша богослужіння проводила латиною, а друга – грецькою мовою, з часом з’явилися відмінності в обрядовості та віровченні, які посилювалися суперечками щодо політичного й економічного становища церков, а згодом переросли у відкритий конфлікт між Папою Римським та Константинопольським Патріархатом.

У часи правління Папи Римського Лева IX та Константинопольського Патріарха Михайла Керуларія конфлікт досяг свого апогею. Останній вирішив, що Західна Церква повинна відділитися від Східної, тому попросив Папу називатися "Східним Папою". Однак на це він отримав відмову. Керуларій образився і написав документ "Викриття латинян", де перелічив усі "гріхи" Західної Церкви. Папа Римський не забарився з відповіддю і наклав анафему, відлучивши Патріархат від Церкви. Керуларій скликав Помісний Собор і засудив дії Папи та його легатів. 1054 року відбувся остаточний розкол Церкви. Саме тоді й виникли православні віряни та католики. Однак всі Церкви й надалі дотримувалися Юліанського (сонячного) календаря аж до XVI століття.

Юліанський та Григоріанський календарі

Усі ми знаємо, що рік триває 365 днів. Але це не зовсім точно, бо, крім днів, є ще 5 годин, 48 хвилин і 6 секунд. Під час створення Юліанського календаря 5 годин врахували, тому раз на 4 роки, ми маємо так званий високосний рік, який складається з 366 днів. А 48 хвилин і 6 секунд «загубили».

А в 1582 році математик та астроном Алоізій Ліліус помітив, що що календар "відстає" від сонячного циклу. Він одразу пішов зі своїм відкриттям до Папи Римського Григорія XIII, який на основі доказів науковця вирішив створити новий календар - Григоріанський.

Західна кафедра одразу прийняла новий Календар і почала проводити за ним богослужіння. Православний Патріархат відмовився і продовжив жити за Юліанським календарем.

Однак, у 1918 році східні віряни у повсякденному житті перейшли також на Григоріанський календар, проте Церква залишилася на Юліанському. Від XVI  ст. до наших днів  минуло понад 400 років і різниця між календарями досягла вже 14 діб.

Саме тому віряни західного стилю святкують Різдво 25 грудня, а православні - за два тижні — 7 січня.

Аргументи, чому варто перейти на святкування Різдва 25 грудня:

  • У сучасному побуті ми всі користуємося Григоріанським календарем, тому святкувати великі церковні свята за старим просто нелогічно.
  • За словами очільника ПЦУ Митрополита Епіфанія «ми святкуємо 25-го, просто за різними календарями. І цю помилку треба буде виправити". Однак такий перехід може тривати до 10 років.
  • Коли українці святкуватимуть Різдво за Григоріанським календарем, то приєднаються до світової традиції. Це стане ще одним кроком до відокремлення від Росії та Московського патріархату.
  • Доктор богословських наук Дмитро Степовик вважає, що українцям варто таки святкувати Різдво 25 грудня. Насамперед аргументує тим, що не існує точної дати, коли народився Ісус Христос, однак у християнській традиції це сталося під час зимового сонцестояння (саме 25 грудня до світлового часу доби починає додаватися одна хвилина). Також до Різдва повинен закінчитися Пилипівський піст. Якщо велике свято буде 25 грудня, то піст закінчуватиметься до Нового року (це день співів, веселощів і танців, які заборонені під час суворого посту).

Аргументи, чому варто залишити на святкування Різдва 7 січня:

Для багатьох українців святкування Різдва 7 січня залишається теплою сімейною традицією, від якої вони не хочуть відмовлятися.

За словами митрополита Епіфанія, не можна різко змінювати дату святкування, адже це призведе лише до розколу серед українців. Тому перехід повинен бути поступовим і мудрим.

  • Якщо перенести святкування Різдва на 25 грудня, доведеться переносити й інші великі православні свята. Зокрема, День святого Миколая, Хрещення, Василя тощо. Багатьом вірянам таку зміну буде важко сприйняти.
  • В українських традиціях споконвіку від Різдва 7 січня починався період святок, який тривав до 19 січня (Водохреще). Він має чимало обрядових пісень і звичаїв. Не можна просто викорчувати з пам'яті народу вікові традиції.
  • Деякі етнографи та історики вважають, що дата святкування 7 січня прийшла не з Москви, а була створена ще під час Київської Русі. Тобто російські землі перейняли її від нас.
  • Немає принципової різниці, коли святкувати таку подію, як народження Ісуса Христа, адже в Біблії немає точної її дати.

Зараз юліанським календарем продовжують користуватися Російська, Грузинська, Сербська, Єрусалимська православні церкви, а також досі це робить Православна церква України (ПЦУ) та Українська греко-католицька церква (УГКЦ).

У листопаді 2022 року було проведено соціологічне опитування групою «Рейтинг», згідно якого за рік значно побільшало тих, хто підтримує ідею перенесення святкування Різдва на 25 грудня: з 26% до 44%. Проти такої ідеї – 31% (у 2021 – 58%). Ще 23% зазначили, що їм байдуже це питання і 2% – не змогли відповісти. Найбільше прихильників ідеї перенесення Різдва серед жителів заходу і Києва: більше ніж половина – підтримують цю ідею. Серед жителів центру відносна більшість (44%) також не проти цієї ініціативи.

Обидві дати Різдва мають свої вагомі аргументи. Тому кожен вірянин повинен сам вирішити для себе, коли святкувати, адже справжня віра — в наших серцях, і вона не прив'язана до дат.

Компанія АкваМаркет щиро вітає усіх, хто святкує Різдво Христове 7 січня. У це світле свято хочеться побажати всім нам миру, добра, взаєморозуміння, любові, душевної рівноваги, побільше хороших новин, міцного здоров’я та, безперечно, довгоочікуваної ПЕРЕМОГИ! Це величне християнське свято подарувало людству найголовніше – надію, яка сповнює серця теплом і милосердям. Сьогодні у молитвах кожного українця лунає прохання про мир та перемогу, про захист від куль наших Захисників та Захисниць на передовій, про добробут нашої країни.

З вірою в Перемогу! Христос Рождається – Славімо Його!  

Звертаємо ще раз Вашу увагу на зміни в графіку доставки у святкові дні:

  • 6.01.2022 р. - працюємо з 9:00 до 14:00
  • 7.01.2023р. - вихідний

В інші дні доставка здійснюватиметься за стандартним графіком.